Cupa României/ Rezultate. ACS Caracal și Curtișoara merg mai departe. Programul etapei a III-a

Etapa a II-a a fazei județene a Cupei României a avut loc marți și miercuri, echipele din Liga a IV-a câștigând partidele disputate pe terenul celor din eșalonul inferior. Favoritele, Oltul Curtișoara și ACS Caracal, s-au calificat în faza superioară a competiției, în urma unor meciuri cu emoții. Singura surpriză a venit de la Unirea Radomirești, care a pierdut la masa verde partida de la Stoenești, pentru că nu s-a prezentat la joc.

Oltul Curtișoara a avut meci greu la Milcov, unde a reușit să se impună cu 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Răcăleanu.

„Am jucat cu băieții ce nu prea au evoluat în acest sezon, terenul a fost prost, am avut ocazii pe care nu le-am putut fructifica, am dat gol prin minutul 75-80, prin Răcăleanu. Noi avem ca obiectiv câștigarea fazei județene a Cupei Românei”, a spus reprezentantul echipei din Curtișoara, Dan Vărzaru.

Și ACS Caracal merge mai departe în Cupa României, după ce a câștigat cu 2-0 partida de la Vlădila, golurile fiind marcate de Mincă și Sârbu.

„Nu a fost un meci așa greu, un teren prost, noi am fost cu copii născuți în 2008, portarul a fost 2007, mulți dintre băieți au fost la muncă. Nu avem ca obiectiv câștigarea Cupei, dar nici nu tratăm superficial aceste meciuri”, a spus președintele echipei din Caracal, Gigi Neagu.

Anul trecut, în finala fazei județene a Cupei României s-au întâlnit Oltul Curtișoara și ACS Caracal, echipa din Curtișoara câștigând cu 3-2.

AJF Olt a stabilit și programul etapei a III-a, ce va avea loc pe 26 aprilie, începând cu ora 17.00. În caz de egalitate, după 90 minute, se execută lovituri de departajare de la 11 metri.

Următoarea etapă, cea de a IV-a, va avea loc miercuri, 3 mai 2023, începând cu ora 17:00.