Liga a IV-a. Curtișoara, victorie la Slătioara. DECLARAȚII după etapa a XII-a

Oltul Curtișoara rămâne lider în clasamentul Ligii a IV-a, după ce a câștigat sâmbătă, 12 noiembrie, partida de la Slătioara. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 3, de Tudor. Meciul a fost aprig disputat, însă apărarea de la Curtișoara a reușit să respingă toate acțiunile de atac ale gazdelor, oaspeții menținându-și avantajul până la fluierul final. Cu 10 minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc, Oltul Slătioara a rămas în inferioritate numerică, după ce Nicolae Ioniță a fost eliminat, pentru cumul de cartonașe galbene.

Reprezentanții echipei din Curtișoara s-au arătat încântați că nu s-au încurcat la Slătioara.

„Am avut un meci greu, dar am reușit să marcăm repede golul ce ne-a adus și victoria. Ne-am îndeplinit obiectivul, am luat trei puncte, cel mai important. De joc suntem mulțumiți, dar nu în totalitate, a spus delegatul echipei din Curtișoara, Dan Vărzaru.

Oltul Slătioara: Turieanu, Chirimbu, Stegariu, Matei, Fulga, Ioniță, Lăzărescu, Nicolae, Știrbu, Ion, Mihai. Antrenor: Ionuț Tache.

Oltul Curtișoara: Stănciulescu, Covercă, Ungureanu, Cristian Preda, Valentin Preda, Neagoe, Băjan, Tudor, Nichita, Jianu, Zamfir. Antrenor: Dan Ignat.

Caracal câștigă detașat, la Nicolae Titulescu

Meci fără probleme pentru ACS Caracal, care s-a impus, cu scorul 4-0, pe terenul echipei Iris Nicolae Titulescu, golurile fiind marcate de Grădinaru (de două ori), Holtea și Butoi.

„A fost un joc la discreția noastră, un teren destul de greu, îmbibat cu apă, dar s-a putut juca, a plouat în zonă trei zile continuu. Speram ca echipa din Curtișoara să se încurce la Slătioara, însă nu s-a întâmplat. Campioana județului va fi decisă în meciul direct. Și noi, și Curtișoara ne-am desprins în clasament la 10 puncte”, a spus președintele echipei din Caracal, Gigi Neagu.

Meci frumos, la Drăgănești

Meci disputat și la Drăgănești, unde Știința a reușit să se impună, cu scorul 5-3, după ce la pauză tabela arăta un rezultat de egalitate, 2-2.

Primarul din Drăgănești, Marian Tudorică, a precizat că jocul din actul secund a fost mult mai bun, jucătorii reușind să mai marcheze de trei ori.

„La pauză scorul a fost 2-2, însă, în repriza a doua, noi am făcut un joc bun și am reușit să mai marcăm de trei ori. Avem o echipă în construcție”, a spus primarul din Drăgănești, Marian Tudorică.

Știința Mărunței, victorie la Pârșcoveni

Meci frumos și la Pârșcoveni, unde Unirea din localitate a pierdut, cu scorul 1-5, partida cu Știința Mărunței. Gazdele au deschis scorul, însă echipa din Mărunței a revenit repede în joc, reușind să egaleze și apoi să se desprindă.

„Au avut ei 1-0, pe fondul unei greșeli a portarului, apoi am revenit repede, am egalat în minutele următoare, în două trei minute”, a spus primarul din comuna Mărunței, Emil Popescu.

Scorul etapei, la Scornicești

Scorul etapei a fost înregistrat la Scornicești, unde FC Olt s-a impus cu 9-0 în fața grupării Voința Schitu, golurile fiind marcate de Dorin Burciu (3), Petre Căpraru (2), Mihai Sorescu, Dani Cîrciumaru, Marian Cîrstea și Dani Popa.

„Datorită faptului că am reușit să ne strângem toți și să aliniem cel mai bun 11 posibil, am obținut scorul campionatului. Vreau să menționez că nu ne merităm locul în clasament. Trebuie doar să ne strângem toți! Aceasta este marea problemă a acestei echipe. Menționez că avem în lot șase jucători foști divizionari B și C”, a spus președintele echipei din Scornicești, Robert Gogot.

Tot în cadrul rundei de sâmbătă, Energia Viitorul Strejești a obținut prima victorie pe teren propriu, reușind să se impună în fața echipei Viitorul Osica de Jos, cu scorul 2-0, golurile fiind marcate de Denis Fugaru și Cătălin Grigore.

FC Olt Scornicești – Voința Schitu             9-0
Dorin Burciu (3), Petre Căpraru (2), Mihai Sorescu, Dani Cîrciumaru, Marian Cîrstea, Dani Popa.
Oltețul Osica – Viitorul Rusănești            0-4
Energia Viitorul Strejești- Viitorul Osica de Jos 2-0
Dens Fugaru, Cătălin Grigore
Unirea Pârșcoveni – Știința Mărunței       1-5
Mihai Năvodaru, Dan Andronache, Alin Obreja, Gabriel Ionescu, Marius Dovleac
Viitorul Știința Drăgănești-Valea Oltului Ipotești 5-3
Golurile echipei din Drăgănești au fost marcate de Craiu (de 4 ori) și Sergiu Rigman