Liga a IV-a/Meci cu scântei, la Rusănești. Primarul: „Ne-am ținut la ei”. Drăgănești, victorie cu Titulescu

O nouă etapă a Ligii a IV-a s-a disputat sâmbătă, liderul ACS Caracal având emoții în partida de la Rusănești, caracalenii impunându-se pe finalul partidei, cu scorul 3-1.

A fost un meci cu scântei la Rusănești, unde echipa locală a primit vizita liderului ACS Caracal. La pauză, tabela a arătat 0-0, iar în actul secund caracalenii au deschis scorul prin Stemat, însă gazdele au egalat prin Jianu. Scorul s-a menținut la egalitate până în minutul 88 când ACS Caracal a reușit să marcheze prin Butoi, iar în prelungiri au mărit diferența în urma unui autogol.

Potrivit reprezentanților clubului din Caracal, lucrurile au degenerat spre finalul jocului, a fost o încăierare generală, iar mai mulți spectatori au pătruns pe teren.

„Spre finalul jocului, a fost un fault, iar arbitrul i-a dat galben lui Dumitrescu. La presiunea gazdelor, arbitrul a anulat galbenul și i-a dat apoi roșu. Pentru că un jucător de la ei l-a înjurat pe jucătorul nostru, arbitrul a eliminat și de la ei. A fost o încăierare, a fost un ML acolo, spectatorii au intrat pe teren, spre finalul jocului. A fost o presiune foarte mare pe arbitrul Felix Manolache. Am avut ceva emoții în acest joc, un teren foarte prost. Este bine că am câștigat, ne continuăm drumul”, a spus președintele clubului din Caracal, Gigi Neagu, care nu a criticat prestația brigăzii de arbitri.

Primarul de la Rusănești, Alexandru Chirea, spune că echipa sa a făcut un joc bun în prima repriză și admite că a fost o mică încăierare spre finalul meciului.

„S-au cam încăierat, a fost și scandal, noi avem mulți copii în echipă, iar un jucător de la Caracal a lovit un junior. Au fost doi jucători eliminați, unul de la ei, unul de la noi. De la noi a fost eliminat profesorul Toma. Ne-am ținut la ei prima repriză, s-a jucat cu ambiție, au o echipă bună”, a spus primarul.

Curtișoara, victorie la pas la Mărunței

Oltul Curtișoara s-a impus fără probleme, cu scorul 4-0, la Mărunței, golurile fiind marcate de Tudor, Preda și Andronache (de două ori).

Oltul Curtișoara: Perșinaru, Băjan, Ungureanu, Cristian Preda, Covercă, Tudor, Croitorescu, Jianu, Nichita, Motroc, Andronache. Antrenor: Dan Ignat.

Drăgănești învinge Iris Nicolae Titulescu

Meci disputat la Drăgănești (foto), unde Știința din localitate s-a impus cu 2-1 în fața grupării de la Nicolae Titulescu. Echipa din Drăgănești a marcat de două ori până la pauză prin Daniel Marin și Cornel Craiu, după pauză oaspeții reducând din diferență prin Marian Tuică.

Viitorul Știința Drăgănești: Mecea Marian, Cebuc Bogdan Pătru Adrian(c), Moșteanu Iulică, Macafei Tudorică, Marin Daniel, Maican Alex, Mocănici Marius, Crăciun Cornel, Ricman Sergiu Bica Claudiu
Rezerve: Nacu Ștefan, Stoian Cosmin, Dobre Florin, Mihalache Viorel , Ciubuc Florin
Antrenor: Dogaru Nicolae

Unirea Radomirești, scor de neprezentare la Osica de Jos

Meci fără probleme pentru Unirea Radomirești care s-a impus cu 3-0 pe terenul grupării Viitorul Osica de Jos. Golurile echipei de la Radomirești au fost marcate de Nicușor Voicu (dublă) și Andrei Olteanu. Echipa pregătită de profesorul Mitică Moșteanu se pregătește pentru duelurile tari cu ACS Caracal (acasa, programat pe 6 mai) și Oltul Curtișoara.