Liga a III-a/Curtișoara, egal cu liderul. Faze controversate: gol anulat și penalty neacordat

Oltul Curtișoara a remizat, scor 0-0, sâmbătă, 23 martie, pe teren propriu, cu liderul Seriei a VI-a, Cetate Turnu Măgurele, la capătul unui meci foarte bun pentru echipa gazdă. Gruparea din Curtișoara ar fi putut câștiga acest joc, însă arbitrul întâlnirii a anulat eronat golul marcat de Dori Ungureanu, în minutul 63. Totodată, arbitrul partidei nu a acordat un penalty gazdelor, după ce un fundaș advers a lovit mingea cu mâna în careu.

Meci foarte bun făcut de Oltul Curtișoara, pe teren propriu, cu liderul seriei, Cetate Turnu Măgurele, gazdele având ocazii de a deschide scorul, în prima repriză, prin Răcăleanu, Neicu și Băjan.

În actul secund, Radu Necșulescu a trimis mingea în bară, la vinclu, iar Neicu a încercat un lob de la 40 de metri, însă mingea a căzut pe plasa porții.

Faza controversată a partidei a avut loc în minutul 63. După o centrare a lui Albu de pe partea stângă, în fața porții, Dori Ungureanu a marcat cu capul, la colțul scurt, din 3 metri. Arbitrul întâlnirii, Claudiu Filip (ajutat la cele două linii de Gică Albulescu și Laurențiu Anghel), din Craiova, a anulat golul pe motiv de ofsaid.

Totodată, gazdele au avut penalty, după ce un fundaș de la Turnu Măgurele a făcut henț, în urma centrării în careu a lui Dumitrașcu, însă arbitrul nu a acordat lovitura de pedeapsă.

Oltul Curtișoara: Turianu, Răcăleanu, Preda, Pisăru, Mandagiu, Bărbulescu, Necșulescu, Albu, Neicu, Băjan, Dumitrașcu.
Cetate Turnu Măgurele: Jercălău, Catrici, Manole, Xhixho, Ilie, Iakabfi, Ilie, Ioniță, Ciocoteală, Niță, Pintilie, Popescu. Antrenor: Nicu Lixandru.